150 TL ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO BEDAVA!

Ter Kokusu ile Başa Çıkmanın Yolları

10 Mar 2019 tarihinde gönderildi

Vücudumuzda, yapısı gereği milyonlarca ter bezi bulunmaktadır. Gün içerisindeki aktivitelirimiz ve vücut sıcaklığımızın gösterdiği değişimler sonucu doğal olarak terleriz ve bu vücudumuzdaki enerji döngüsünün bir dışa vurumudur. Ter genel itibariyle su ve tuzdan oluşur ancak küçük miktarlarda da olsa üre gibi farklı madddeleri de bünyesinde barındırır. Ter aslında sanılanın aksine kokusuz bir sıvıdır. Ancak bakteriler hem teri çoğaltmak hem de üremek için vücudumuzu ideal bir ortam olarak kullanırlar ve bu 'kokulu' durumu beraberinde getirir. Eğer ter kokusu hem sizi hem çevrenizi rahatsız edecek bir probleme dönüşmüşse bunu tek bir sebebe bağlamak yanlış olacaktır. Çünkü vücudumuz dış etkenler haricinde kendi bünyesinde de kontrolümüz dışında bir çok etkene sahip güçlü bir organizmadır. 

Peki stres, hava sıcaklığı, bazı hastalıklar, duygusal etmenler, yoğun egzersizler gibi bilinen dış etkenler haricinde, nedir bu iç etmenler ? Hormonlarınızdaki değer farklılıları, tükettiğiniz bazı yiyecek ve içeceklere karşı vücudunuzun verdiği tepkiler, vitamin eksiklikleri ve kullandığınız bazı ilaçlar bu iç etmenler arasında sayılabilir. Hormonel durumlar ve vitamin eksiklikleri doktor kontrolünde çözüme ulaştırılaması gereken durumlardır. Bunların yanında baharatlı ve yağlı besinler; katkı maddeleri barındıran zararlı içecekler de vücudunuzun reaksiyon verdiği ter kokusuna neden olabilirler. 

Ter kokusuyla nasıl başçıkacağız ? Alınacak önlemler ve kendinize ayıracağınız bakım zamanları bu problemi en aza indireceğiniz temel önemler arasında yer alacaktır. Her gün duş almak birinci önlemler arasında. Fakat duştan sonra da vücudunuzu tamamen kuruladığınıza emin olmalısınız. Çünkü bakteriler için nemli kalan bölgeler, üremelerine yardımcı olan, en sevdikleri bölgelerdendir. Kıyafetlerinizdeki kumaş türlerinde de titiz ve seçici olamalısınız. %100 pamuktan üretilen,keten ve ipek giysiler bunun için en ideal seçimlerden olacaktır. Polyester ve türevi kıyafetler hem terleten hem de teri emmeyen özellikte kumaşlar oldukları için koku problemine davetiye çıkaracaklardır. Koltuk altı ve genital bölgenizdeki tüyleri düzenli ve hijyenik şekilde temizlemelisiz. Egzersizleriniz sırasında vücudunuzun hava almasını sağlayan kıyaftler kullanmaya özen göstermelisiniz. Bunlarla birlikte antiperspirant özellikli deodoran ve spreyler de kullanabilirsiniz. Aynı zamanda toksin atmanızı sağlayacak ve koku problemini giderecek bir diğer yöntem de düzenli ve sık sık su içmek olacaktır. Uzmanlar günlük 2 ila 2 buçuk litre arasında su içmenizi önermektediler.

Ter kokusu ve terleme probleminiz başçıkamadığınız bir düzeyde ise hemen bir doktora başvurmanız gerekebilir. Ancak böyle bir durum bulunmuyorsa yukarıda bahsettiğimiz çözüörnekleri size yardımcı olacaktır. 

Daha Fazla Gönderi

0 yorum

Bir yorum yazın

Bütün blog yorumları yayınlanmadan önce kontrol edilmektedir

Mağazamızda arayın